Šodien vārda dienas svin: Alfs, Bernadeta, Mintauts

Māras diena Bērsteles skolā

Māras diena Bērsteles skolā

25.martā, kad saskaņā ar mūsu kalendāru Māras un Mārītes svin vārda dienu, tiek atzīmēta arī Pavasara Māras diena par godu pavasara atmodai. Ziemas kamanas nomaina rati, zeme kļūst silta, no stinguma mostas dzīvnieki un kukaiņi, sākas dzīvības procesi mežos un laukos .Māras dienas mūsu senčiem bijušas četras: Ziemas Māra jeb Sveču diena (2.februārī); Pavasara Māra jeb Kāpostu Māra (25.martā); Vasaras Māra (15. augustā) un Rudens Māra (8. septembrī). Par šīm dienām ir daudz ticējumu, galvenokārt par laika novērošanu un citām ar saimniecisko labklājību saistītām lietām.
Māra – tā ir  Māte:  Zemes Māte, Vēja Māte, Dzīves Māte. Viņa ir dzīvības šķīrēja, mūža licēja, sievietības aizbildne. Māte, māja, maize. Arī gods, tikums, tīrība.
Māras diena ir viena no tām dienām, kad koki sajūt sāpes, tādēļ tos nedrīkst cirst, griezt vai lauzt. Īpaši svētki šai dienā ir ābelēm – tās tiek pušķotas ar lentītēm, lai āboli labi augtu.
Ticējumi:
Māras dienā jāsēj kāposti, tad tie aug labi un garšīgi.
Kas Māras dienā agri neuzceļas, tam lācis atdod savu miegu un padara par miega pūzni visu gadu.
Ja Māras dienā sals, tad sals vēl 40 dienas.
***
Par godu Māras dienai  Bērsteles skolā notika ikgadējais konkurss „Māra- 2014”. Tā jau ir tradīcija, ka katru gadu novembrī  puiši piedalās un cīnās par Lāčplēša titulu, bet martā meitenes cīnās par Māras titulu. Šogad konkursam bija pieteikušās 6 meitenes. Varbūt tas nav īpaši daudz, tomēr jāsaprot, ka ir vajadzīga drosme stāties publikas priekšā. Mājas darbā dalībniecēm  bija jāuzšuj tērps savai rotaļlietai vai lellei. Meitenēm bija jāprezentē sava viziītkarte, testa veidā jāparāda zināšanas par valsti un savu noavdu. Praktiskajā daļā dalībniecēm bija jānosaka zāļu tējas, jāizkrāso Zemgales tautas tērps un  ar latviešu rakstu zīmēm jāizrotā katrai savs vainadziņš. Veiklība tika pārbaudīta tinot dzijas kamoliņus. Žūriju pārstāvēja skolas pedagogi: Danute Kuruļenko un Aiva Avotiņa kā arī  Bērsteles kultūras nama vadītāja Svetlana Poča.  Pēc spraiga darba žūrija sadalīja iegūtās nominācijas: erudītākā – Kitija Anda Pētersone 5.b klase, zinošākā – Lāsma Rozenberga 1.b klase, veiklākā- Kristīne Santa Pētersone 1.b klase , radošākā – Sanija Valenika 1.b klase, skatītāju simpātija – Melānija Ciprus 6-gadīgo grupa  un  godalgoto titulu „Māra- 2014”  ieguva – Maruta Opočkina 1.b klase. Pasākuma vadītāja Gunta Šurna uzvarētājai pasniedza īpaši veidotu lenti un uzsēja pašas šūdinātu, veidotu Māras vainadziņu. Pēc tam sekoja fotografēšanās. Skolā ar šiem bērniem īpaši lepojās, jo visas Māras un Lāčplēši ir apskatāmi pie īpaši izveidotas goda sienas. Vērojot ar kādu degsmi meitenes veica darbiņus un cīnījās par uzvaru – secināju, ka šādi pasākumi ir neatņemama sastāvdaļa personības veidošanās procesā , sevis apzināšanā un komunikāciju prasmju pilnveidošanā jau pirmskolas un sākumskolas vecumposmā.
Tā kā mūsu skola ir celta vietā kur iepriekš bijis ābeļdārzs – kā simbols-  ābele ar zelta āboliem  ir mūsu skolas karogā, ģērbonī, kā arī tēma par ābelēm vijas cauri skolas himnai. Tas ir kā jauns pavediens, jo Māras dienā ir īpaši svētki ābelēm ! Šo tradīciju – rotāt ābeles ar lentītēm domājams ieviesīsim nākamajos gados, kas tikai padarīs krāšņāku šo svinamo dienu!

Konkursa vērotāja un 1.b klases audzinātāja Līga Bajāre