Šodien vārda dienas svin: Lolita, Vitolds

Skolēnu mācību uzņēmumi

Skolēnu mācību uzņēmumi

Junior Achievement Latvija (JAL) ir organizācija, kas ievieš praktiskās biznesa izglītības Latvijas skolās. Sadarbībā ar šo projektu, bērniem ir iespēja jau no mazotnes izprast finansiālos jautājumus un pat izmēģināt savu biznesu. Pateicoties Rundāles novada domes atbalstam, ar šo mācību gadu šī mācību metode ir atgriezusies arī Pilsrundāles vidusskolā.
Šobrīd 1., 2.a un 2. b klases bērni mācās vienu reizi nedēļā Finanšu pratību, kurā skolēniem ļoti labi saprotamā veidā tiek izskaidrotas ekonomiskas lietas – piemēram, kas ir alga, kas ir nauda un citi sadzīviski, naudiski jautājumi.
Pamatskolas un vidusskolas  grupā skolēni var izvēlēties apgūt Mazā biznesa skolu. Tas nozīmē, ka viņi var izveidot savu mācību uzņēmumu un to realizēt, izveidot savu produktu un to pārdot. Skolēni ne tikai kaut ko izgatavo, bet arī mācās rēķināt, vai tas ir izdevīgi un kā to prezentēt klientam, kā visveiksmīgāk pārdot, lai gūtu peļņu. Vairākas skolēnu firmas vēl ir darba procesā un nav gatavas sevi rādīt plašajai pasaulei, taču ir dažas, kuras jau aktīvi darbojas tirdzniecībā. Lai praktizētos skolēni piedalījās gan skolas organizētajā Mārtiņdienas tirdziņā, gan Lilitas Lauskinieces organizētajā Ziemassvētku pasākumā un tirdziņā skolā. Tālāk jau skolēnu ceļš veda uz tirgiem, kurus organizēja JAL. Tas, savukārt, nozīmēja, ka nācās stāties vairāku žūriju priekšā un demonstrēt savu produktu, to aizstāvēt, atbildot uz žūrijas āķīgiem jautājumiem. Katrs tirgus, ko organizē JAL ir gan tirgus, gan konkurss vienlaicīgi. Milzīga konkurence starp Latvijā labākajiem un aktīvākajiem skolēnu mācību uzņēmumiem, jo arī uz šiem reģionālajiem tirgiem brauc no visas Latvijas.
Mūsu skolēnu mācību uzņēmums Feel Forest – kuru ir izveidojušas 12. klases meitenes Keita Luīza Muceniece un Diāna Turka, ražo Priežu Čiekuru sīrupa spreju kaklam. Tas ir homeopātisks līdzeklis pret kakla sāpēm. Skolnieces ir pārstāvējušas firmu jau 3 JAL organizētajos pasākumos – tirgos Cits Bazārs. 8. decembrī Rīgā pasākums bija vislielākais un pulcēja vairāk kā 170 mācību uzņēmumus. Taču reģionāli šādi pasākumi ir visā Latvijā.
Uz Iecavas CITS BAZĀRS pasākumu 16. decembrī devās 4 skolēnu mācību uzņēmumi (SMU) no Pilsrundāles. SMU “Feel forest” pārstāvēja Keita Luīza Muceniece un Diāna Turka (abas 12.kl.), SMU “Silta gaisma”, kas ražo dažādas svecītes, pārstāvēja Viktorija Apsīte (7. kl.), Viktorija Ričika (7.kl) un Paula Apsīte (6.kl.), SMU “Aroma Soaps” ražo aromātiskas ziepes un šo uzņēmumu vada Gundars Nākmanis (9. kl.), un SMU “Hadalapa”, kas ražo vannas šampanieti un kazas piena ziepes, kuru pārstāv 5.a klases skolēni – Adriana Gertmane, Lelde Laurinoviča, Patrīcija Buivida un Hugo Balta. Iecavā izturēt vairākkārtēju žūrijas apmeklējumu bija grūtāk, jo šķita, ka žūrijas locekļu ir vairāk kā pircēju, taču divi no mūsu skolēnu mācību uzņēmumiem plūca laurus arī tur. Diānas un Keitas SMU “Feel forest” ieguva diplomu ar  nomināciju “Videi draudzīgs produkts” (šādu pat nominācijas diplomu meitenes ieguva arī Bauskā, 14. decembrī) un SMU “Hadalapa” ieguva diplomu ar nomināciju “Labākā pārdošanas komanda”. Abas komandas dabūja arī balvas, bet visas četras kopā priecājās par iegūto pieredzi un jau plāno nākamos braucienus un izaicinājumus!
Paldies vecākiem, kas bērnus motivē, palīdz un atbalsta! Tas tiešām ir liels darbs, ko bērni ir izdarījuši, lai jau pirmajā gadā tiktu tik tālu! Paldies skolai par atbalstu, skolotājiem par konsultācijām un iespējamajām pēc stundām šī pulciņa ietvaros, jo tiešām ir komandas, kas nākušas uz skolu strādāt arī brīvlaikā un sestdienās. Un paldies Rundāles novada domei par iespēju šādu mācību moduli veikt pie mums!
Kristīne Balta