Šodien vārda dienas svin: Fanija, Vēsma

Monoizrāde “Karavīrs”

Monoizrāde “Karavīrs”

2018. gada 26. decembrī Pilsrundāles vidusskolā bija skatāma dejas teātra “Zvaigžņu aka”monoizrāde “Karavīrs”. Iestudējuma horeogrāfe un režisore ir Lilija Lipora, uz skatuves Edgars Lipors, kurš vienlaikus ir arī izrādes mūzikas autors. Iestudējuma konsultants – Valdis Pavlovskis, māksliniece – Guna Stikāne, gaismas režija – Egils Kupčs. Pirmizrāde notika 2013. gada septembrī.
Monoizrāde “Karavīrs” ir izaicinājums apvienot vienā izrādē leļļu teātra, kustību teātra, akadēmiskās mūzikas un tradicionālās kultūras zināšanas.
Kas ir vīrišķība mūsdienās? Kur smelties spēku vīrišķībai un karavīra iznesīgumam? Izrāde ir par iekšējo spēku, kuru veido pārmantotā apziņa un piederība – no kurienes es nāku, un kas es esmu. Par spēku, kas palīdz, realizējoties profesionāli, tomēr būt savas ģimenes, valsts un vērtību aizstāvim. Pieņemt lēmumus. Mūzika, simboli un ritualizēta kustību valoda aizvedīs uz arhaisku sapratni sajūtu līmenī.”
“Karavīrs” ir smalks, jūtīgs, ārkārtīgi precīzi izstrādāts, pārdomāts un nospēlēts darbs. Edgara Lipora spēja manipulēt un rotaļāties gan ar savu ķermeni un balsi, gan objektiem un emocijām un iejušanās dažādos tēlos ir apbrīnojama. Lai arī Lilijas Liporas veidotā kustību partitūra ir gana saprotama un tieša, tā saglabā gaumīgu abstrakcijas un daudznozīmīguma pakāpi, ne mirkli nepārvēršoties par pantomīmisku rādīšanu vai ākstīšanos.