Šodien vārda dienas svin: Lolita, Vitolds

Draudzības festivāls Igaunijā

Draudzības festivāls Igaunijā

No 6.-8.maijam Pilsrundāles vidusskolas skolēnu un skolotāju delegācija ( 11 vienpadsmitās klases un 1 devītās klases skolēns, un 3 skolotāji ) viesojās Pjarnu – Jaagupi ģimnāzijā, draudzības festivālā. Draudzības saites ar šo skolu ir senas – jau no 1967.gada. Šogad mūsu draudzībai atzīmējām 48. jubileju. Nedaudz mazāks gadu skaits ir, kopš Pilsrundāles vidusskolu, Igaunijas Pjarnu-Jaagupi ģimnāziju un Lietuvas Soloču vidusskolu vieno draudzības saites. Ik gadu festivāls notiek kādā no dalībskolām. Žēl, ka uz festivālu šogad nebija ieradusies Lietuvas delegācija. Tā kā draudzības festivāls notika 3 dienas, tad programma bija ļoti pārdomāta un plaša.

1.dienā skolēniem notika konference saistībā ar “Eiropas dienu”, kuru 9.maijā svin visās ES valstīs. Šīs dienas ietvaros norisinājās dažādi informatīvi pasākumi. 11.klases skolēni Krista un Reinis uzstājās konferencē un iepazīstināja igauņu skolēnus un skolotājus ar prezentāciju par populārākajām profesijām, jauniešu karjeras iespējām un izglītību Latvijā. Saviem draugiem bijām sagatavojuši arī muzikālu sveicienu – dziesmu un ģitārspēles priekšnesumu. Katra skolēnu delegācija gatavoja savas valsts nacionālo ēdienu. Mēs gatavojām rupjmaizes kārtojumu. Stāstījām, kā to pagatavo, kādas sastāvdaļas nepieciešamas. Sanāca ļoti gards. Vakarā abu valstu  delegācijām bija iepazīšanās vakars ar spēlēm un sarunām par dažādām tēmām.

2.dienā jau no rīta plkst. 8.30 devāmies uz Matsalu dabas rezervātu. Vispirms apmeklējām dabas muzeju un tur ierīkoto izstādi, noskatījāmies filmu par Igaunijas dabu, tad devāmies parkā vērot putnus, izmantojot optiskos binokļus. Pašā dabas rezervātā kāpām skatu tornī, no kura vērojām putnu ligzdošanas vietas uz ūdens. Bija ļoti interesanti. Ekskursiju vadīja ornitologs. Tā kā laiks bija ļoti jauks, protams, neatņemama ekskursijas sastāvdaļa bija pikniks. Pēcpusdienā jauniešiem bija iespēja piedalīties orientēšanās spēlē “Vai Tu pazīsti Eiropu?”, kā arī pēc tam dalīties iespaidos par spēles norisi un  un prezentēt savu veikumu. Vakarā – diskotēka.

3.diena – radošā diena. Rīts sākās ar pasākumu – Pjarnu – Jaagupi skolas muzejam 35 gadu jubileja. Pēc tam darbojās 13 radošās darbnīcas. Skolēni tās varēja apmeklēt pēc izvēles. Bija gan dejas , gan dziesmas, gan dažādu tautas instrumentu spēlēšana, gan gleznošanas, gan veidošana no papīra materiāliem, gan robotikas darbnīca, gan kokgriezēju darbnīca, gan ķīmijas laboratorija. Draudzības festivāla noslēgumā Pjarnu – Jaagupi domes priekšsēdētāja uzruna un atmiņas par to laiku, kad viņš kā skolnieks piedalījies kādā no draudzības festivāliem, ģimnāzijas direktores un  mācību pārzines D.Sakas uzruna, ceļojošā draudzības vimpeļa nodošana mūsu skolas delegācijai, igauņu skolēnu sagatavotais koncerts, pusdienas, atvadīšanās no igauņu draugiem un ceļš mājup. Attaisnojas latviešu tautas sakāmvārds “Laba draudzība ir zelta vērta”.

Direktores vietniece izglītības jomā Pilsrundāles vidusskolā: Daiga Saka

Dažas skolēnu atsauksmes par draudzības festivālu Igaunijā.

Varu teikt, ka šis bija viens no maniem visspilgtākajiem un vislabākajiem piedzīvojumiem. Lai arī no sākuma šķita, ka trīs dienas tiks pavadītas gaidot mājās braukšanu, beigās viss izvērtās pavisam savādāk, jo man bija ļoti daudz kā kopīga ar igauņu jauniešiem, kuri nu man ir kļuvuši par draugiem, tāpēc nemaz negribēju braukt atpakaļ. Igauņi bija tiešām draudzīgi, atsaucīgi, smaidīgi, mums uzreiz radās kontakts, jo mēs varējām sarunāties ne vien angļu valodā, bet arī mūzikas valodā, kurai nebija nepieciešami nekādi vārdi, lai lieliski saprastos. Šo 3 dienu  laikā guvu ļoti daudz pozitīvu emociju, kuras  pietrūka. tas bija veids, kā izrauties no rutīnas un kaut uz mazu brīdi aizmirst  visu negatīvo, jo dienas tika pavadītas pozitīvā gaisotnē. Mums bija daudz dažādu piedzīvojumu, jo pat tad, kad bija naktsmiera laiks, igauņi dziedāja serenādes pie loga, aicināja mūs pievienoties, dalījās ar mūzikas pieredzi un mēs visi iesaistījāmies kopīgā dziesmu dziedāšanā. Laiks paskrēja nemanot, un mēs izbaudījām šo sadraudzības festivālu, apskatījām Igaunijas dabu un vienkārši lieliski pavadījām laiku. Izdevās sadraudzēties ne tikai ar 11.,12., un 9.klases jauniešiem , bet arī mazāko, sākumskolas klašu skolēniem, jo 3.dienā bija radošās darbnīcas, kurās piedalījās visa skola, kopīgi veidojām priekšnesumu, mācoties ritmus, dažādus deju soļus un kustības, lai arī mazie neprata angļu valodu, tāpat kopīgi spējām sastrādāties, smējāmies un priecājāmies. Šis izbrauciens nu ir atmiņā uz mūžu, jo ne mirkli nenožēloju to, ka tajā devos, par to jāsaka liels paldies gan klasesbiedriem, gan skolotājām.

Krista

Man ļoti patika pavadīt laiku Igaunijā – draudzības festivālā. Igaunijas jaunieši bija ļoti komunikabli un jautri. Viņi bija kā liela ģimene. Skolotājas bija jautras un atsaucīgas. Visvairāk mani šokēja tas, ka skolēni skolā staigā zeķēs vai čībiņās. Pēc visa pavadītā laika es nevēlējos braukt mājās, gribēju palikt tur uz ilgāku laiku.

Olga

Skolu sadraudzības festivālā es piedalījos jau trešo reizi, pirmā bija divus gadus atpakaļ mūsu skolā, otrā pagājušogad Lietuvā. Šis festivāls no visiem man patika vislabāk, jo bija iespēja iepazīt igauņu jauniešus (lietuvieši nebija ieradušies), dažus no tiem satiku trešo reizi, bija interesanti aprunāties par iepriekšējo festivālu pieredzi un uzklausīt viņu viedokļus. Interesanta bija arī gatavošanās šim festivālam, it īpaši laiks, kad meklējām dziesmu, ko dziedāt, un ar skolotāja V.Berezina un audzinātājas palīdzību veidojām priekšnesumu, lai tas būtu izdevies. Festivāla norises laikā man vislabāk patika 3.diena, kad varējām piedalīties dažādās darbnīcās. Es izvēlējos dejošanu, jo no piedāvātajiem variantiem tā man bija vistuvākā. Tā kā tautas dejas es dejoju jau vismaz 10 gadus, šī bija lieliska pieredze, jo iemācījos trīs igauņu tautas dejas, kuras krasi atšķiras no latviešu- tajās nav tik daudz jālēkā, kā arī horeogrāfiskie zīmējumi nav ļoti sarežģīti.

Kristiana

Uzņemšana bija ļoti viesmīlīga. Skolotāji un jaunieši bija draudzīgi un laipni. Aktivitātes bija aizraujošas un jautras. Kopumā – iepazinām jaunus draugus un labi pavadījām laiku.

Mirdza